Historie

Znovuobnovený rajhradský skautský oddíl

Rajhradské junáctví bylo vždy vzájemně propojeno s místním klášterem i pro-skautskou aktivitou bratrů benediktinů. A to již ve 30. letech 20. st., kdy měl, tehdy městys, Rajhrad své skautské středisko. V době krátkého probuzení společnosti, koncem 60. let 20. st., se obnova junáctví v místě nepodařila. Skauti zde znovuzakládají oddíly činnost až v r. 1990.

Zmiňujeme zde především zakladatele místního hnutí i jeho houževnatého činovníka, P. Radima  VALÍKA, OSB, skautským jménem Vouse.

Období zákazu skautské činnosti, tj. po r. 1948?

P. Radim působil mezi exilovými skauty v Bavorsku, kde společně s prof. Josefem Kratochvílem (skaut. jm. J. K. Babym) vedli mládež exulantů celého „Západního“ Německa. Radim byl respektovanou osobností nejen mezi německými skauty, ale také jako katolický myslitel, filozof a mystik.

Betlémské světlo v Rajhradě

Místo předání, symbolického plamínku míru, proběhlo ještě v r. 1989, na hranicích s Rakouskem, ještě obehnaných ostnatým drátem. Ono Světlo přivezli bratři Jiří Ott a Radek Konečný. Rajhradští skauti ho poprvé přivezli o dva roky později, právě P. Radim a Petr Psota, Bolša – z Brna, kostela sv. Tomáše.

Skauting a P. Radim Valík po návratu z exilu

Jeho aktivity původně směřovaly k myšlence vytvoření oddílu „Katolických skautů Evropy“. Po vlastním zorientování i jistém zakotvení a nasměřování Junáka v r. 1990 se rozhodl ponechat rajhradské oddíly pod „značkou“ českého hnutí. Snažil se navrátit povědomí českým skautům o hloubce duchovního prožívání myšlenek skautství / junáctví. Jeho myšlenky se ujaly např. i Brně, v rámci 91. chlapeckého oddílu a 26. dívčího oddílu.

Pomoc P. Radimu Valíkovi při vzniku oddílu

Do Rajhradu tehdy přijeli brněnští bratří Jindřich Němec, Fakír, Svatopluk Žampach, Hiawatha (zakladatel katolického skautingu na Moravě), a Milan Skočovský, Svišť, kteří P. Radimovi organizačně pomohli se vznikem a následným rozjezdem oddílu. Fakír převedl Radka Konečného, Padeho, současného vůdce chlapeckého oddílu sv. Václava.

První „porevoluční“ skautský slib v Rajhradě

Konal se 10. května 1991, skládali ho: Josef Kavalec – Akéla, Michaela Sekaninová – Kocmanová, Petr Psota – Bolša, Pavel Matoušek – Maty, Petr Brabec – Walitaka, Zdeněk Grolich a Lenka Novotná.

Pouť po Evropě

T. r. proběhla, až neuvěřitelná, více jak 14tidenní cesta s P. Radimem autem tour po klášterech benediktinů po trase Rajhrad – Turín – Lourdy – Taize – Stuttdgard – Rajhrad.

P. Radim Valík – zakladatel skautské tradice

P. Radim založil dnes už tradici – konání poutí ke hlavnímu skautskému patronu, sv. Jiřímu. V Rajhradě se poprvé uskutečnila v r. 1992. Od té doby se poutě se stále konají – vždy na různých místech Brněnské diecéze, v r. 2023 se uskutečnila opět v Rajhradě.

Vyvrcholení skautského roku – letní táboření

První tábor se konal o prázdninách r. 1992 u Mlýna v Naloučanech, nedaleko Náměště nad Oslavou. Od r. 1993 rajhradské oddíly táboří na Věžnici.


Výše napsané body berme jako neúplné, ale důležité střípky do pomyslné mozaiky skautské činnosti v Rajhradě. Je možné si povšimnout, že naše současné aktivity v našich, dnes třech oddílech, navazuje na činnost – hodnoty – skautské, křesťanské – které položili naši předkové.